Mortti on FinE -taimi, jonka härmänkestävyys ja satoisuus ovat yhtä hyvät kuin Öjebyn -lajikkeella, mutta
Mortti on pystykasvuinen. Marjat paksukuorisia ja kiinteitä, vomakasmakuisia, Lajike kestää hyvin karviais
härmää. marjat sisältävät paljon C-vitamiiniä. Hyvä tuoremarja. Menestyy hyvin lV vyöhykeellä.
Tutustu myös
Marja-ja hyötykasvit
Hillittykasvuinen, muodoltaan pyöreä ja tiheään haaroittuva pensas. Hyvä pölyttäjä emilajikkeille. Pensas jonkin verran piikkisä, ksvukorkeus 2-3 m. Kestää voimakkaita tuulia ja suolaa, käy myös koristepensaana. Tyrni on tuulipölytteinen.
Marja-ja hyötykasvit
Runsassatoinen, härmänkestävä lajike. Pensas pystykasvuinen ja harvahko, haaroja muodostuu vähän. Vyöhyke V.
Marja-ja hyötykasvit
Kotimainen pensasmustikka puolikorkea lajike, Satoisa ja isomarjainen, vaatii ristipölytyksen. Aino ja Alvari lajiketta kannattaa viljellä rinnakkain. Pensas on 80-90 cm korkea ja noin 1 m leveä. Siniset isot marjat ovat makeita ja aromikkaita ja kypsyvät elokuun alussa. Kukkii alkukesällä valkoisin kukin, syysväri on punainen. Kasvupaikka aurinkoinen, maa runsasravinteinen, läpäisevä ja kalkitsematon, hapan ph 4.5-5.5.
Marja-ja hyötykasvit
Hillittykasvuinen noin 2 m korkea, pyöreä ja tiheästi haaroittuva pensas. Oranssin väriset marjat hieman isommat kuin ’Tytillä’ niissä on runsaasti C-vitamiinia 200 mg/100 g, lisäksi marjassa on karoteenia sekä B-, E-, F-, K-, ja P-vitamiineja. Satoa täysikasvuinen pensas tuottaa n. 3-8 kg. Lajike vähpiikkinen, marjat säilyvät pensaissa pitälle talveen.
Marja-ja hyötykasvit
Jorma on terve ja kestävä FinE taimi. marjat suuria ja naukkaita, sopivat tuorekäyttöön. Pensaat sopivat, myös aidanteeksi. Kasvupaikka aurinkoinen, suojainen ja lämmin, maa runsasravinteinen. Lannoitus rodo / havupuille tarkoitetuilla lannotteilla. Pensasmustikat vaativat ristipölytyksen. Korkeus 100-130 cm. Vyöhyke lV-V.
Marja-ja hyötykasvit
MTT:n Piikkiön jalostama viherherukka lajike. Pystykasvuinen, marjat vihreänkeltaisia ja sokeripitoisuus suuri. Viherherukat ovat mutaherukan muunnoksia. Kasvupaikka aurinkoinen tai puolivarjo, tuore, runsasravinteinen, läpäisevä ja hyvin kalkittu ph 5.5-6.5. Marjat sisältävät runsaasti C-vitamiinia 240 mg / 100 g.

