Vadelma ’Ottava’ FinE. Voimakasversoinen, suurimarjainen. Erittäin hyvä pakastemarja. 4,90 €
Tutustu myös
Marja-ja hyötykasvit
Syntynyt ’Brödtorp’ lajikkeen kolmen perättäisen itsepölytyksen tuloksena. ’Mikael’ on pystykasvuinen ja härmänkestävä. Marjat erittäin maukkaita, soveltuu hyvin tuorekäytöön. Lajike menestyy hyvin myös Pohjois-Suomessa.
Marja-ja hyötykasvit
FinE taimi. Melko myöhäinen ja runsassatoinen ’Katri’ on vanhan saksalaisen Rotes Wunder -lajikkeen suomalainen kanta. Marjat ovat suuria, aromaattisia ja kauniin punaisia. Pensas on terve, pysty ja tukevaoksainen. Vyöhyke V.
Marja-ja hyötykasvit
Hillittykasvuinen, muodoltaan pyöreä ja tiheästi haaroittuva, joinkin verran piikkisä pensas. Marjat isokokoisia ja niissä on runsaasti C-vitamiinia jopa yli 300 mg/100 g. Lisäksi marjassa on mm. karoteenia, B-, E-, F-, K-, ja P -vitamiineja. Kasvupaikka aurinkoinen, vomakkaita juuriversoja kasvattava pensas kestää hyvin tuulta ja suolaa. Tyrnit ovat tuulipölytteisiä vaatii pölyttäjäkseen hedetyrnin.
Marja-ja hyötykasvit
Hillittykasvuinen noin 2 m korkea, pyöreä ja tiheästi haaroittuva pensas. Oranssin väriset marjat hieman isommat kuin ’Tytillä’ niissä on runsaasti C-vitamiinia 200 mg/100 g, lisäksi marjassa on karoteenia sekä B-, E-, F-, K-, ja P-vitamiineja. Satoa täysikasvuinen pensas tuottaa n. 3-8 kg. Lajike vähpiikkinen, marjat säilyvät pensaissa pitälle talveen.
Marja-ja hyötykasvit
Runsassatoinen, härmänkestävä lajike. Pensas pystykasvuinen ja harvahko, haaroja muodostuu vähän. Vyöhyke V.
Marja-ja hyötykasvit
MTT:n Piikkiön jalostama viherherukkalajike. ’Venny’ on pystykasvuinen, isomarjainen, marjat eivät varise heti kypsyttyvään. Marjojen C-vitamiini pitoisuus on suuri 240 mg/100 g marjoja. Viherherukat ovat mustaherukan muunnoksia, marjat kellanvihreitä ja miedon makuisia ja makeita. Kasvupaikka aurinkoinen tai puolivarjoinen, runsasravinteinen, läpäisevä hyvin kalkittu ph 5.5-6.5.

